Darbo pokalbis ir įdarbinimas: ką reikia žinoti?

Darbo pokalbis ir įdarbinimas: ką reikia žinoti?

Esate pakviestas į darbo pokalbį? Puiku, priartėjote prie savo svajonių darbo. Kaip visko „nesumauti“ ir ką būtinai reikia žinoti? 

Darbo rinka keičiasi, todėl keičiasi ir darbdaviai, jų požiūris į specialistus. Be to, darbdaviui, turinčiam laisvą vietą, specialisto reikia čia ir dabar. Jei jo nesužavėsite, greičiausiai tai padarys kitas kandidatas. Kalbant apie įdarbinimo greitį ir laiką, skirtą atidirbti senoje darbovietėje, taip pat reikia žinoti kelis aspektus. Taigi, kokie jie?

Darbo pokalbis gyvai. Pasiruoškite

Jei jau sutartas darbo pokalbis, greičiausiai labai jaudinatės. To daryti nereikėtų. Bandykite slopinti savo jaudulį, baimes ir nerimą, nes darbdaviui reikia savimi pasitikinčio specialisto.

Kad labiau pasitikėtumėte savimi – pasipuoškite. Rinkitės spalvas, o ne pilką įvaizdį, tačiau neikite į darbo pokalbį nei kaip į parduotuvę, nei kaip į pokylį. Apranga turi būti tvarkinga, atliepti jūsų norimas pareigas, tačiau ne vulgari, šokiruojanti ar vakarinė.

Prieš pokalbį peržvelkite savo socialinius tinklus. Jei mėgstate aštrius pasisakymus, darbdavys greičiausiai juos bus matęs ir paklaus, kodėl vienaip ar kitaip vertinate savo aprašytas situacijas. 

Svarbiausia – nemeluokite. Jei visur, kur Google pagalba galima jus surasti, keliate nuotraukas nuo savo sofos, nesakykite, jog mėgstate aktyvų laisvalaikį ar esate įkopęs į Everestą. Atvirumas ir tiesa – patys mėgstamiausi darbdavių bruožai. Lygiai taip pat atvirai pasakykite ir kodėl paliekate buvusią darbovietę.

Būkite pasiruošęs provokacijoms. Šiuolaikiniai darbdaviai dažnai mėgsta provokuoti, užduodami su profesija ar pareigomis nesusijusius klausimus. Taip yra ne todėl, kad nori patikrinti jūsų, pavyzdžiui, astrofizikos žinias, bet pažiūrėti, kaip greitai galite orientuotis stresinėse situacijose, kokių sprendimų galite sugalvoti, ar pasiduodate stresui ir spaudimui. Net jei nežinote teisingo atsakymo – improvizuokite. Jūsų ramybė, išlaikytas šaltas protas darbdaviui parodys, jog gebate susitvarkyti su bet kuo.

Galiausiai aiškiai sakykite ko norite. Nesidrovėkite užduoti ir klausimo apie atlygį. Mitas, kad pokalbio metu geriau to neklausti, ko gero, yra sugalvotas darbdavių. Jūs privalote išsiaiškinti viską, antraip gaišite ir savo, ir darbdavio laiką. Klauskite apie darbo valandas, biurą, atlygį, komandą, įmonės vertybes. Kiekvienas jums kylantis klausimas turi gauti atsakymą.

Taigi pasitikintys savimi, išlaikantys laikyseną, nenuleidžiantys akių, klausiantys ir nestresuojantys kandidatai turės žymiai daugiau šansų.

Pokalbis nuotoliu. Ką žinoti?

Jei kandidatuojate į darbo poziciją, kuri yra kitame mieste, gyvus susitikimus apriboję kiti veiksniai ar jūsų darbdavys yra tiesiog be galo užimtas, keliaujantis žmogus, greičiausiai jums bus pasiūlytas nuotolinis darbo pokalbis. Jam galioja visi tie patys punktai kaip ir gyvo pokalbio metu, tačiau yra ir keletas papildomų.

Pirmiausia – užtikrinkite sklandų ir nepriekaištingą pokalbį. Patikrinkite savo interneto greitį, nesirinkite wifi interneto. Juk nenorite, kad darbdavys fiksuotų kas trečią jūsų žodį.

Pasirūpinkite ir geru garsu bei vaizdu. Jei aplink gali atsirasti triukšmo šaltinių – dėkitės ausines. Jei kompiuterio kamera bloga – pasistatykite prijungiamą kamerą. Juk norisi, kad pirmas įspūdis būtų puikus.

Tik nesugalvokite išjungti kameros vaizdo. Niekas nenorės kalbėti su nematomu vaiduokliu. Kaip tik pasirūpinkite geru apšvietimu ir puikiu vaizdu.

Įdarbinimo terminai

Jei jau viskas aptarta ir jūs su darbdaviu puikiai vienas kitam tinkate, turėsite išsiaiškinti dar ir įdarbinimo klausimą. Jei šiuo metu niekur nedirbote – puiku, galėsite tuoj pat kibti į darbus. Tačiau jei dabar turite darbą, teks sutarti papildomas sąlygas.

Įprastai sename darbe turite atidirbti dar 20 kalendorinių dienų. Jei turite gerus santykius su dabartine darboviete – gal pavyks susitarti ir iš darbo išeiti anksčiau, pavyzdžiui panaudoti sukauptas atostogas. Jei jūsų darbo vieta nėra labai specifinė ir nereikės nieko apmokyti, greičiausiai darbdavys jus išleis iš darbo ir anksčiau, nei po 20 dienų.

Tačiau jei ne, naujajam savo darbdaviui turite labai aiškiai tai pasakyti. Jam neliks nieko kito, kaip jūsų palaukti. Sutarkite tikslią datą, nuo kada galite pradėti dirbti, pateikite visus reikalingus dokumentus, kad naujoji įmonė galėtų jus netrukdomai įdarbinti. 

Svarbiausia, vėl gi, nemeluokite ir nevedžiokite už nosies nei naujųjų darbdavių, nei senosios darbovietės. Tik aiškiai pateikdami informaciją būsite gerbiamas ir laukiamas.

Paskutinis, bet ne mažiau svarbus dalykas – išeidami iš senojo darbo į naują, nesusipykite su buvusiais darbdaviais. Tai gali neigiamai nuteikti ir naująjį jūsų vadovą, o, galų gale, niekada negalite žinoti, kada susikirs jūsų ir buvusios darbovietės ar vadovo keliai.