Darbo rinka Lietuvoje: ką studijuoti, kad visada turėtum darbo ir gerą atlyginimą?

Darbo rinka Lietuvoje: ką studijuoti, kad visada turėtum darbo ir gerą atlyginimą?

Darbo rinka kasmet keičiasi ne tik savo pasiūlymais, bet ir formatu. Jei anksčiau reikėjo skrupulingai pildyti gyvenimo aprašymus, tai dabar populiarėja portalai, kuriuose galima tik užsiregistruoti ir laukti pasiūlymo. Kaip matėme 2021-aisiais, darbą galima rasti net „Tinder“ programėlėje, kur vienas populiarus ir didžiulis darbdavys taip moderniai ieškojo darbuotojų. Tačiau kokią gi profesiją pasirinkti, kad išties būtum populiarus, ieškomas, trokštamas? 

IT ir finansai neapleidžia pozicijų

Bene dešimtmetį, o gal ir ilgiau, Lietuvoje populiariausia ir geidžiamiausia profesija išlieka IT specialistai. Nenuostabu, šiais laikais viskas dar labiau skaitmenizuojasi, todėl šios rinkos darbdaviai labai konkuruoja dėl gerų specialistų. Specialybė ne iš lengvųjų, tačiau jei vienetukai ir nuliukai tau nėra tik paprasti skaičiai, rinkis IT sritį – būsi geidžiamas, populiarus, o konkuruojant darbo rinkoje galėsi gauti ir trokštamą atlygį.

Tik kiek mažiau nei programuotojai ar sistemų administratoriai dėmesio sulaukia finansų analitikai ar buhalteriai. Ir čia prireiks draugauti su skaičiais, tačiau darbo visada atsiras. Ypač dabar, kai kuriasi vis daugiau naujų verslų, kuriems reikalingi apskaitininkai, buhalteriai. Šiųmetė darbo rinkos apžvalga skelbia, jog darbdaviai ieško apie 700 finansų srities specialistų per mėnesį!

Logistiką lenkia klientų aptarnavimas

Ilgą laiką itin paklausi specialybė buvo logistika. Transporto vadybininkai karaliavo darbo skelbimuose, dėl jų konkuravo darbdaviai. Dabar ši specialybė vis dar išlieka populiari, tačiau dešimtuke užima paskutinę vietą. Ją gerokai aplenkė klientų aptarnavimo specialistai. Tam reikėtų būti baigus vadybos studijas, puikiai išmanyti psichologiją ir turėti geras užsienio kalbų žinias. 

Su tokia specialybe neprapulsite, nes čia įdarbinama iki 700 žmonių per mėnesį, o su vadybos studijomis šalia klientų aptarnavimo galite kandidatuoti ir į pardavimų vadybininkus, kurie populiariausių darbų dešimtuke įsitvirtino sąrašo viduryje. Pardavimų vadybininkai ne tik gali konkuruoti dėl gero atlyginimo, tačiau intensyvus darbas ir geri klientai dovanoja papildomus uždarbio procentus.

Beje, vadybos studijos žingsnis po žingsnio gali atvesti ir į vadovo kėdę, nes, įgijus reikiamą patirtį ir pasikėlus kvalifikaciją, lengvai galima kandidatuoti į tokias darbo pozicijas, o aukščiausios kvalifikacijos vadovai visada pirmauja savo atlyginimo dydžiu.

Skaitmeninė rinkodara ir projektai – nauja aukso kasykla

Jau aptarėme, jog kasdien viskas vis labiau skaitmenizuojasi. Įmonės intensyviau ieško skaitmeninės rinkodaros specialistų. Tam reikia ne tik specifinių žinių, bet ir multifunkciškumo. Dažnai skaitmeninės rinkodaros vadovas ar vadybininkas gali tapti ir asmeniu, atsakingu už įmonės projektus. 

Marketingas, rinkodara dabar yra tai, be ko neapsieina įmonės. Kiekviena iš jų konkuruoja dėl dėmesio, įvaizdžio, reklaminės vietos, nes pasiūlos gausybėje reikia išsiskirti. Jei tik į galvą šauna labiausiai neįtikimos idėjos, reikėtų rinktis rinkodaros specialybę. Šioje sritije net neįtikimos idėjos gali būti įgyvendintos.

Atlygis nuolat auga

Besikeičiant rinkai ir parduotuvių kainoms, nuolat kinta ir darbo užmokestis. Vien per 2021-uosius jis išaugo bent 13 procentų. Dar daugiau augo pardavimų, viešojo administravimo, teisės specialistams.

Atmetus vadovaujamą darbą dirbančius asmenis, didžiausius atlyginimus šalyje uždirba paklausiausi, IT specialistai. Skaičiuojama, kad vidutinis IT žinovų užmokestis yra apie 1700 eurų. 

Keletu šimtų atsilieka minėti finansų specialistai bei rinkodaros, reklamos žinovai.

Tad jei siekiate, jog baigus studijas, kursus ar persikvalifikavus jūsų uždarbis būtų geriausias, o specialybė – paklausi ir vertinama, toli ieškoti neteks. Pasirinkite informacines technologijas, finansus, rinkodarą ar vadybą ir darbdavys pats jus suras. Gal net „Tinderyje“.